A 2002-ben alakult - akkor még ifjúsági mozgalomként -szervezet a széthulló MIÉP táborára alapozta támogatottságát. 2003-ban párttá alakultak. Több médiaérdeklődést kiváltó eseményt vittek véghez, köztük az országos keresztállítást, valamint a Ságvári Endre tábla letakarását.
A legnagyobb visszhangot mégis a Jobbik által pártolt Magyar Gárda 2007-es - nagy médiaérdeklődést kiváltó - megalakulása váltotta ki. A "hagyományörző szervezet" szélsőséges megnyilvánulásaival, és romaellenességével azóta is a média kereszttüzében áll. Gyanúm szerint erre a hamis támogatásra alapozzák az erősödés érzését is. De valóban így van ez?
A 2007 szeptemberi közvéleménykutatások már ki tudták mutatni a jobbik támogatottságát, amely ekkor egy százalékon állt. Nem kizárt - sőt valószínüsítem - hogy a megnövekedett médiaérdeklődés segítette őket erre "az előkelő helyre". A hónapban rendkívül alacsonynak mutatkozott a politikai aktivitás - ezekszerint a Jobbik szimpatizánsok aktívabbak az átlagnál. Ezt támasztja alá az is, hogy az október másodikán közzétett közvélemény kutatás szerint is egy százalékon álltak. Október végére - a növekvő Magyar Gárda aktivitás hatására - a statisztikák szerint egy szintre kerültek az SZDSZ-szel, majd egy igen gyors ütemű hanyatlás következett.
Előbb a KDNP-vel együtt lehetett már csak mérni (bár ez közel két százalékot jelzett), majd már azzal sem (a KDNP-t viszont továbbra is lehetett). Utána visszacsúszott az "Egyéb pártok" kategóriába, ahonnan néha néha egy szerencsés kérdőívezés következtében visszamászkál. Érdekes, hogy a MIÉP, amelynek a romjain akart élősködni a Jobbik, még mindig stabil egy-két százelékot tudhat magának.
Szóval érdemes fenntartásokkal kezelni ezt az "erősödést". Az igaz, hogy szimpatizánsaik aktívabbak akkor is, ha más pártok szimpatizánsai nem, de létszámukban erőteljesen lemaradnak a többiek mögött.
Utolsó kommentek