Négy nappal a népszavazás előtt én már kampánycsendet tartok, ezért úgy döntöttem, hogy vigyázó szememiet a nagybetűs Nyugatra vetem. Az USA választásról majd a kollegák írnak, jelen bejegyzés csak a Sósvíz innenső felétől a Lajtáig terjedő területet fedi le. Itt is zajlik az élet rendesen.
Ausztria
Az osztrák sajtót figyelve azt sem tudom, merre is kapkodjam a fejem. Ügy numero egy: a nagykoalíció újabb szakítópróba előtt áll. A február 24-én tartott sajtótájékoztatón Alfred Gusenbauer (SPÖ) kancellár adócsökkentési programot jelentett be, amin leginkább a tőle egy méterre álló kancellárhelyettes és egyben pénzügyminiszter Wilhelm Molterer (ÖVP) lepődött meg. A néppártiak szilárdan kiállnak egyik kampánycéljukért, a nulladeficit eléréséért. Eddig a legjobb úton haladtak ebbe az irányba (tavalyi évben már stabilan 1% alatt jártak), de most attól félnek, hogy a reform következtében meglódulhat a mérleg negatív irányú alakulása. Ezzel szemben a szociáldemokraták szerint a 0,5%-os és 0%-os hiány között érdemi eltérés nincsen, ezért már 2009-től bevezetnék az elképzeléseiket, míg az ÖVP 2010 előtt nem tartja aktuálisnak a kérdést. A lefrissebb hírek szerint az SPÖ az ápolási reformmal és infrastrukturális beruházásokkal kívánja gyógyítani a sebeket, és hajlandó az adózási átalakítások ütemezett bevezetésére is. Ügy numero kettő: múlt hétfőn állt fel a Második Köztársaság (1945- ) 17. (!!!) vizsgálóbizottsága, amely egyszerre négy minisztériumot - pénz- igazság-, bel-és külügy, -érintő, régebbi ügyekkel is kapcsolatban lévő visszaéléseket vizsgál. Szó lesz a szociáldemokraták kampányszámláinak a néppártiak kezére játszásáról, a BAWAG (a szocdemek érdekeltségeibe tartozik a szóbeszédben) ezredfordulón nyilvánosságra került botrányairól, a Kampusch-ügy (burgenlandi lány, három éve szabadították ki, mintegy 15 évig tartoták fogva) nyomozati anyagáról, és a több nagykövetséget is utólért vízum-botrányról. Mértékadó elemzők szerint akár a nyári foci EB előtt is sor kerülhet az előrehozott választásokra, ha nincs megegyezés a két nagy között. Ezeken kívül Alsó-Ausztria tartományi választásokra készül, az előrejelzések szerint az ÖVP akár kétharmad feletti sikerre is számíthat; növekszik a nyomás a banktitkok feloldására, mert a porosz adóbotrány Habsburg földet is kezdi elérni.
Németország
Németországban a napirendet főleg a Deutsche Post vezér Klaus Zumwinkellel kapcsolatban kirobbant adóskandallum uralja. Azóta kiderült, hogy százmilliárdos (euró, natürlich) nagyságrendű kára származik abból az államnak, hogy a felső tízezer Lichtensteinbe, Belgiumba és Ausztriába menekíti vagyonát a banktitoknak és a kedvező adózási feltételeknek köszönhetően. Napi 25 razzia, nemzetközi kutatások és egyre növekvő összegek: eddig ez jellemzi a helyzetet. Észre kell vennünk azonban, hogy eddig üzletemberek voltak a ludasok, politikus még nem keveredett bele, ami egyfajta adótudatosság mutat az ország vezetői részéről. Emellett mindennapos téma a hamburgi és hesseni tartományi választások, ahol tulajdonképpen patt-helyzet alakult ki: az eddig szokásos CDU/CSU-liberális és SDP-zöld koalíciók helyett (a Linke=Balodal megjelenése és politikája elutasítottsága miatt) vagy kisebbségi kormányok alakulnak vagy csupán rövid idejig életképes formációk jönnek létre. Hamburgban minden jel szerint kereszténydemokrata-zöld kormány alakul, amire eddig még nem volt példa, Hessenben viszont nem akaródzik összejönni a koalícióalakításhoz szükséges 56 képviselő. Téma még az egyre növekvő sztrájkhullám is: a DB dolgozók (vasút) sztrájkjai után a bányászok és a légiirányítok is munkabeszüntetésbe kezdtek.
Spanyolország
Március 9-én nemcsak mi fogunk szavazni, hanem a spanyolok (csak hogy korrekt legyek: a katalánok, a baszkok, aragóniaiak, navarraiak, galíciaiak) is. Mérlegen a Zapatero kormány négy éve. A két nagy párt szinte fej-fej mellett áll, 2-3%-kal a szocialisták állnak jobban. A gazdaság szárnyalt az utolsó kormányzati ciklus alatt (4%-os növekedés), az egy főre jutó GDP Olaszországot is lekörözte, így a legmagasabb a térségben, de a növekedés lassulni látszik, és az árak is egyre magasabbra szöknek. Erre apellálnak a néppártiak, akik a bizonytalanok és a vallásosak körében népszerübbek. Köszönhetik ezt talán az egyház januári kirohanásának, mikoris a katolikus választókat a PP melletti voksolásra szólították fel (ennél természetesen árnyaltabban). Kifogás: a szocialisták a hitoktatást állampolgári ismeretkre cserélnék le a tantervben, valamint a püspöki kar szerint nem lehet olyan erőre szavazni, aki terroristákkal tárgyal. A választás napjára a legmagasabb készültséget rendelték el, ugyanis az ETA a választások bojkottjára szólított fel. Ebből adódóan a második legfontosabb kampányéma (a gazdaság után) a terrorizmus, amit a bevándorlás-kérdés követ. Pikánsabbnál pikánsabb igéretek ellenére (PP: "percenként 238 fát fogunk ültetni") az emberek érdeklődnek a fejlemények iránt: a Zapatero-Rajoy vita alatt Madridban olyan kevesen voltak az utcákon, mint amikor a Real játszik.
Ez vala az európai körkép első része, a továbbiakban várhatóan kéthetente jelentekezünk, több ország belügyeit is ismertető jelentéssel.
Utolsó kommentek